Често се гледа на осветителните тела като на завършващи щрихи, а не като на основни елементи в пространството. Не е необходимо осветлението да е първото нещо в списъка ви със задачи за проектиране, но не трябва да го оставяте и за последно. Защото с избора на правилните тела - от ефектни полилеи до най-непретенциозните акцентни лампи, изборът, който правите, има не само функционална роля, но и допринася за комфорта и атмосферата на помещението.
С правилното осветление лесно можете да направите всяко помещение по-приветливо и уютно или пък да развалите цялостния интериор с неподходящ избор. Да, може би тогава няма да ви се иска да излезете навън, но поне ще можете да бъдете сигурни, че няма да излезете с две различни обувки.
Видове осветление
Околно или още наречено общо осветление е най-основният тип осветление, чиято цел е да осветява пространството, така че да осигурява видимост и безопасно движение.
Работно осветление – това е осветлението, което се използва, когато трябва да се освети определена част от стаята за извършване на дадена дейност. Например осветление под шкафа, което осигурява по-голяма видимост върху кухненските плотове, стояща лампа до бюро или стола за четене.
Акцентно осветление – има сходна на работното осветление цел, но има по-декоративен характер, например да предложи осветление за настроение или да подчертае част на произведения на изкуството.
На какво да обърнете внимание
За да се избере правилния тип осветление във всяка стая, трябва да се вземат предвид предназначението на помещението, колко време ще се прекарва в него и какви характеристики на пространството трябва да се подчертаят.
Ключът при осветяването на едно помещението е да се даде фокусна точка на окото - нещо, върху което то да се фокусира при влизане, а останалите тела да останат на заден план без да се натрапват.
Важен фактор е да се балансират размерът и мащабът на осветителните тела. Прекалено голямото осветително тяло или лампа над главата или просто претоварването на пространството с твърде много осветителни тела отнема от пространството. Правилото, което трябва да следвате, е да се планира размерът на осветителните тела спрямо диаметъра на стаята.
Със сигурност можете да купите различни осветителни тела с идеята да им намерите място, където да ги поставите. Истината е, че различните стаи имат различни нужди от осветление. Ето как да започнете с избора си на осветление:
Коридор
Едно от първите помещения, в което влизате, когато се приберете, е коридорът/ антрето . Това пространство често е и предизвикателство по отношение на оптималното осветление. В много домове той е доста тесен и без естествена дневна светлина. С правилните осветителни тела помещението може да изглежда не само светло и уютно, но и по-голямо. За да осигурите правилното осветление, най-добре използвайте различни източници на светлина.
Малки вградени светлини или спотове в тавана са идеални за дълги коридори – важно е разпределието им, за да може коридорът да е равномерно осветен. В помещение, което има формата на квадрат, единична лампа на тавана е идеален избор.
Стенни лампи, осигуряват допълнителна светлина близо до портмантото. Свободно стоящите преносими и презареждащи се лампи са идеални за коридори с малко или никакви контакти, както и да са декорация в кът, който има нужда от допълнително осветяване.
Ако ярката светлина не е по вашия вкус, може да изберете и дискретното осветление. Ако искате да улесните гостите да се ориентират в къщата, можете да изберете целенасочено акцентно осветление, като например LED ленти, минаващи по края на первазите на пода или отделни осветителни спотове. Друга алтернатива са осветителите с детектори за движение. Ако някой влезе в коридора, осветлението ще се включи автоматично и ще се изключи отново при липса на движение след няколко минути.
Всекидневна
Осветлението във всекидневната играе ключова роля за създаването на атмосфера и удобство. С модерен план за LED осветление можете да превърнете творческите си идеи в реалност. За да осветите цялото пространство, използвайте LED лампа на тавана. Това може да бъде един панел с няколко интегрирани светлини; множество прожектори, които стратегически регулирате; или класическа висяща лампа.
В голям или L-образен хол добър избор са отделни спотове, интегрирани в тавана или монтирани на токопроводяща шина, които осигуряват оптимално осветяване на цялото помещение. Като допълнение, можете да изберете осветители, които са димируеми и можете да регулирате яркостта, както желаете.
Вечер осветлението трябва да е насочено преди всичко към комфорта. Ниско висящи пендели, свободно стояща лампа в ъгъла и декоративна настолна лампа на страничната масичка до дивана осигуряват топлина и уют. Ако искате да акцентирате върху снимки/ картини/ предмети, най-подходящо е да използвате индивидуални спотове насочени към декоративните предмети.
Кухня
Когато става въпрос за проектиране на нова кухня или ремонт, кухненското осветление е ключов фактор. Всички задължения изискват различни светлинни условия в зависимост от конкретната зона на кухнята и, разбира се, вашите нужди. Пространството около шкафовете, фурната и мивката трябва да бъде много добре осветено. Важно е да избягвате злополуки по време на рязане или кълцане, но и да предотвратите напрежението на очите си.
Над кухненския остров/ плот, осветлението трябва да осигурява достатъчно светлина, чрез включване на осветление под шкафа ще си осигурите фокусирано и целенасочено осветление директно върху плотовете, подобрявайки тяхната практичност и използваемост.
Докато околното осветление, разположено в кухнята има тенденция да бъде по-меко и по-разсеяно. Тъй като кухнята все повече се превръща в комфортна зона и място за отдих, декоративното кухненско осветление играе все по-важна роля. Индиректното осветление създава комфортна атмосфера в цялата стая.
Свържете се търговските ни представители в страната, за да получите професионална консултация при избор на осветление.